Selam Millet!

Bu yazımızda DOOiX’de satış ortaklığı, global adıyla affiliate marketing özelliği nedir, nasıl başlanır, satış ortaklığı nasıl yapılır bundan söz edeceğiz.

Satış ortaklığı veren siteler Türkiye’de bolca var ama bir freelance hizmet sitesinin satış ortaklığı vermesi pek alışıldık bir durum değil. DOOiX olarak satış ortaklığı özelliği sunuyor olmaktan son derece mutlu ve gururlu olduğumuzu belirtmek isteriz. Çünkü böylece hem freelancer arkadaşlarımızın satış gücünü artırmış oluyoruz hem de satış ortaklığı ile para kazanmak isteyenler için yeni bir gelir modeli yaratmış oluyoruz.

Öncelikle, satış ortaklığını daha önce hiç duymamış veya duymuş ama ne olduğunu pek bilmeyenler için kısa bir izahatla başlayalım.

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nedir?

Satış ortaklığı (Affiliate Marketing) -affıley marketing diye okunur- Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde en çok kullanılan online gelir modelidir. E-ticaret üzerinde satılmakta olan fiziksel veya dijital ürünlerin pazarlamasında kullanılan en yaygın yöntemdir.

Hiç bilmeyenler için basit bir örnekle şöyle anlatalım; Youtube’da izlediğiniz bazı videolarda denk gelmişsinizdir, Youtuber şöyle der: “Bu makyaj videomda kullandığım ürünlere ulaşabileceğiniz linkleri videomun açıklama kısmına yazıyorum. İsteyenler o linklere tıklayarak ürünlere ulaşabilirler.” Veya benzer ifadeleri Instagram fenomenleri de kullanır. “Link bioda” gibi… İşte o linkler çoğu zaman satış ortaklığı linkidir yani Aff-Link’tir. İnsanlar bu linklere tıklayıp o ürünü satın aldıklarında Youtuber veya Instagram fenomeni, o ürünün satış bedeli üzerinden komisyon kazanır. Kazandığı komisyonlar ayın belli bir gününde toplanır ve banka hesabına nakit olarak gönderilir.

Satış ortaklığı sistemini yöneten, buna imkan veren yerli ve yabancı firmalar vardır. Ürün sahipleri bu sisteme kaydolarak “Şu ürünlerimin satış ortakları tarafından satılmasını istiyorum” diyerek sisteme ürünlerini eklerler. Satış ortağı kişiler ise aynı sistemde “Şu ürünleri satmak istiyorum Aff-Link’imi alayım da hemen satışa başlayayım?” diyerek satışlara aracı olmaya başlarlar. (Aff-Link, herkes için eşsiz üretilmiş, kişiye özel linklerdir. Sistem, bu linklerin kaç kez tıklandığını, hangi tıklamaların satışla sonuçlandığını ve bu gibi bilgileri toplar, raporlar.) Satış ortağı olmak tamamen ücretsizdir. Satışına ortak olduğunuz ürünlerde sizin Aff-Link’iniz üzerinden satış gerçekleşirse komisyon kazanırsınız. Herhangi bir satış kotası yakalamak zorunda değilsiniz. Satış olmazsa bir kaybınız olmaz, satış olursa komisyonunuzu kazanırsınız. Ürün sahipleri de sadece satış olursa satış ortağına komisyon öderler. Tıklama başına ödeme yapmazlar.

En basit anlatımıyla satış ortaklığı (affiliate marketing) budur arkadaşlar. Çok güzel bir sistem değil mi? Hem ürünlerinin satışını artırmak isteyen ürün sahipleri için çok avantajlı bir pazarlama ağı yaratıyor. Hem de oturduğu yerden online gelir elde etmek isteyenler için güzel bir kazanç fırsatı sağlıyor. Yani bir diğer deyişle WINWIN (KazanKazan) mantığı. Herkes kazanıyor.

DOOiX’de Kimler Satış Ortaklığı Yapabilir?

Herkes satış ortaklığı yapabilir. Daha önce yapmış ya da yapmamış olmanız hiç önemli değil.

Kayıtlı Freelancerlarımız bile eğer isterse başka bir freelancerın iş ilanına satış ortağı olabilir.

Henüz DOOiX’e kaydolmamış ama sırf satış ortaklığı yapmak için kaydolmak isteyenler de satış ortaklığı yapabilir. Üyelik tamamen ücretsizdir.

Yani yerli ya da yabancı her satış ortaklığı sisteminde olduğu gibi, isteyen herkes satış ortağı olabilir. Kimisi daha çok satış yapar kimisi az satış yapar ama sonuç olarak satış ortaklığı sistemi herkese açıktır.

DOOiX’de Satış Ortaklığına Nasıl Başlanır?

İş ilanı yayınlamış/yayınlayacak freelancerlar için ve de DOOiX’de sadece satış ortaklığı (affiliate marketing) yapmak isteyenler için sırasıyla iki farklı anlatım yapalım.

1)Freelancerlar İçin Başlangıç: İş İlanını Satış Ortaklığına Açmak

DOOiX’de bir freelancer olarak hizmet ilanınızı satış ortaklığına açmak isterseniz, iş ilanınızın “Yönlendirmeleri Etkinleştir” bölümünde “Evet” seçimini yapmanız gerekir ve “Teklif Komisyonu” kısmına da bir değer yazmanız gerekir. Aşağıdaki resimde kırmızı oklarla gösterilmiştir.

affiliate linki nasıl yaratılır

“Teklif Komisyonu” kısmına yazacağınız rakam, o hizmetinizin satış fiyatı üzerinden satış ortağına vereceğiniz komisyonu temsil eder. Resimdeki örnekte göreceğiniz gibi komisyon %10 olarak belirlenmiştir. Herhangi bir hizmetinizi 300Lira’ya satacak olduğunuzu varsayalım, satış ortağına vereceğiniz komisyon bedeli %10 ise bunun nakdi karşılığı 30Lira’dır. (300Lira x 0,10 = 30Lira)

Belirleyeceğiniz komisyon oranı için tamamen özgürsünüz. DOOiX’in ya da herhangi birinin bu konuda size bir yaptırımı olamaz! Ama tavsiye niteliğinde bir bilgi paylaşacak olursak sizin de tahmin edebileceğiniz gibi komisyon oranı ne kadar yüksek olursa satış ortakları sizin ilanınızı o kadar çok satmak isteyeceklerdir. Bu aşamada kendinizce bir strateji belirlemeniz gerekiyor. Eğer sattığınız hizmet düşük fiyatlı bir hizmetse, “Bana ne kazandırıyor ki bir de satış ortağıyla gelir paylaşımı yapayım?” diye düşünebilirsiniz. Bu derecede düşük ücretli bir hizmet sunuyorsanız, ilanınızı satış ortaklığına açmayabilirsiniz. Ama karşı tarafa kayda değer bir komisyon verebiliyorsanız ve kalan miktar sizi de kurtarıyorsa o zaman ilanınızı satış ortaklığına açmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Çünkü satış ortaklığı sistemi ile iş ilanınızı hiç ummadığınız kadar çok müşteriye ulaştırabilir ve sürümden kazanarak hayli güzel bir gelir elde edebilirsiniz.

Bu arada, önceden zaten yayınlamış olduğunuz iş ilanınızı da istediğiniz zaman satış ortaklığına açabileceğinizi hatırlatmış olalım. “İş İlanlarım” sayfasına giderek yayında olan ilanı “Düzenle” seçeneğine basarak ilanınızda ilgili bölümleri güncelleyip, ilanı yeniden kaydedebilirsiniz. Böylece ilanınız satış ortaklığına açılmış olacaktır.

İlanınızın satışını gerçekleştirmiş satış ortaklarını takip etmek için “Gelirler” sekmesi altında bulunan “İş İlanlarım” bölümüne giderek, ilanlarınızın sağ tarafında bulunan kırmızı oklu butona tıklayıp “Yönlendirmeler” yazan sekmeye basmalısınız. İlanınızı satan kişi, satın alan kişi, komisyon…vb gibi bilgileri oradan takip edebilirsiniz.

Bir Freelancer Başka Bir Freelancerın Satış Ortağı Olabilir

Kendi hizmet ilanlarını yayınlamış bir freelancer olduğunuz halde, isterseniz başka freelancerların ilanlarına satış ortağı olabileceğinizi de tekrar hatırlatalım. Satış gücüne inandığınız bir hizmet vardır ya da o hizmeti satabileceğiniz hazır bir müşteri kitleniz vardır…vs. Sebep ne olursa olsun bir freelancer başka bir freelancerın ilanına satış ortağı olabilir. Bu yolla kendine ikinci bir gelir kapısı yaratabilir. DOOiX’i diğer freelance iş sitelerinden ayıran, “Yeni Nesil Freelancer Topluluğu” sloganını kullanma nedenlerimizden biri de satış ortaklığı sistemidir. Güle güle kullanın, tadını çıkarın!

Bu yazının son bölümünde göreceğiniz Satış Ortağı Olduğunuz İlana Reklam Çıkmak başlıklı bölüme de mutlaka göz atınız. 20-30Lira gibi düşük reklam bütçeleriyle hayli güzel kazançlar elde edebileceğinizi o bölümde anlattık.

2)Satış Ortaklığına Başlamak için

DOOiX’de henüz bir kullanıcı hesabı açmamışsanız, satış ortağı olmak için dooix.com ana sayfasında sağ üst kısımda göreceğiniz “Bize Katıl” butonunu tıklayıp kullanıcı hesabı açmalısınız. (Freelancer olarak kaydolmuş arkadaşlarımızın zaten hesapları açık, tekrar bir hesap açmalarına gerek yoktur.)

Hesabınızı açtıktan sonra, freelancerların yayınlamış oldukları ilanlara göz gezdirip ne tür bir hizmeti satmak istediğinize karar vermelisiniz. (Bir ya da birden fazla/sınırsız sayıda ilana satış ortağı olabilirsiniz.) Belirlediğiniz ilanlar, ilan sahibi olan freelancerlar tarafından satış ortaklığına açılmışsa o hizmet ilanının sağ tarafında size özel Aff-Link görünüyor olacaktır. O linki kopyalayarak istediğiniz mecralarda paylaşabilirsiniz. Hayırlı uğurlu olsun, satış ortaklığına başlamış oldunuz.

İlanın sağ tarafında göreceğiniz, yukarıda sözü edilen Aff-Link bölümünün görüntüsü aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

affiliate linki nasıl yaratılır

Satışını rahatlıkla yapabileceğiniz bir ürün gördünüz ama bir de baktınız ki ilanın sahibi hizmet ilanını satış ortaklığına açmamış. Bu durumda isterseniz Freelancer’a mesaj atabilirsiniz. Eğer sizin tarafınızdan iyi miktarda satış gerçekleşeceğine ikna olursa hizmet ilanını satış ortaklığına açmak isteyebilir. Ama bu karar tamamen freelancer’ın keyfine kalmış bir durumdur. Kendisine sadece öneride bulunabilirsiniz, baskı yapamazsınız.

DOOiX’de Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki satırlarda da söz ettiğimiz gibi DOOiX’de satış ortağı olmak tamamen maliyetsiz ve de çok kolaydır. Satışına ortak olmak istediğiniz herhangi bir hizmet/iş ilanı, eğer ilanın sahibi tarafından satış ortaklığına açılmışsa bir tıkla o hizmetin Aff-Link’ini hemen alabilirsiniz. Hizmet ilanının sağ tarafında size özel Aff-Link görünüyor olacaktır. O linki kopyalayarak istediğiniz mecralarda paylaşabilirsiniz.

İlanın sağ tarafında göreceğiniz, yukarıda sözü edilen bölümün görüntüsü aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

affiliate linki nasıl yaratılır

Aff-Link’inizi ister sosyal medya hesabınızda (Facebook, Instagram, Pinterest…gibi), isterseniz bloğunuzda (web sitenizde, Medium gibi yerlerde, Youtube kanalınızda…vb.gibi mecralarda), online chat alanlarında (MSN, WhatsApp gibi) mesajlaşma alanlarında veya isterseniz dökümanlarda (Word, Excel, PowerPoint…gibi) dökümanlarda paylaşarak satış oldukça gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Yani, Aff-Link’inizin tıklanabileceği ve tıklandığında tıklayan kişiyi sattığınız hizmetin sayfasına götürebilen her yer sizin satış alanınız olabilir.

Satış Ortağı Olduğunuz İlana Reklam Çıkmak

İsterseniz, satış ortağı olduğunuz hizmet ilanı için reklam verebilirsiniz. Pek çoğunuz bilmiyor olabilir ama Facebook, Instagram, Youtube gibi mecralarda 20-30 Liralık reklamlar 2.000-3.000 (ikibin-üçbin) kadar kişiye ulaşıyor. Yani, düşük bütçeli reklamlarla bile hayli güzel gelir elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki satırlarda vermiş olduğumuz bir örneği burada reklam konusuyla ilgili olarak tekrar ele alalım. Herhangi bir hizmetin 300Lira’ya satılmakta olduğunu ve satış ortağına verilen komisyonun %10 olduğunu farz edelim. Yani satış başına satış ortağına verilecek komisyon 30Lira eder. (300Lira x 0,10 = 30Lira)

Instagramda 30 Liralık reklam çıktığınızda bu reklam yaklaşık 2.000-3.000 (ikibin-üçbin) kadar kişiye ulaşıyor. Sadece 1 kişiye bile satış yapacak olsanız reklam maliyetinizi tamamı ile karşılıyor ki 2.000-3.000 (ikibin-üçbin) kadar kişiye ulaşan bir reklamın satışı elbette birden katbekat fazla olacaktır. Alın size home-ofis son derece güzel bir gelir kapısı.

Yapmanız gerekenler ise sadece şu adımlardan ibaret;

  1. DOOiX’de kullanıcı hesabı açmak (3 dakika)
  2. Satacağınız hizmeti seçmek için DOOiX ilanlarına göz gezdirmek (1 saat)
  3. Aff-Linkinizi almak (5 saniye)
  4. Instagram’da birkaç tıkla reklam veren olmak (20 dakika)

Dört adımda, toplam 1,5saatlik çalışmayla siz de satış ortaklığı sisteminden online gelir elde eden birine dönüştünüz. Tebrikler!

Reklam konusunda daha detaylı bilgi için “Bir İş İlanına Reklam Çıkmanın A’dan Z’ye Tüm Adımları” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Satış Ortaklığı Hakkında Sorularım Var!

Satış ortaklığı (affiliate marketing) sistemi hakkında aklınıza takılan şeyleri altta yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz. En kısa sürede cevap alacağınıza emin olabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.