etiket nedir ve nasıl kullanılır SEO

Selam Freelancer!

Bu yazıda, bir iş ilanını yayına hazırlarken gördüğünüz “Etiketler” bölümünün ne olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini anlatıyoruz. Hatırlayamayanlarınız varsa, aşağıdaki resme göz atarak ilgili yeri hatırlayabilirsiniz. (Kırmızı ok ile gösterilen bölüm.)

etiket nasıl kullanılır

SEO (yani arama motoru optimizasyonu) bilen arkadaşlarımız, “Etiketler” bölümünün ne olduğunu, nasıl kullanıldığını bilmekteler. Fakat SEO bilgisi olmayan freelancer arkadaşlarımız bu bölüme pek anlam veremiyorlar. Bu nedenle detaylı bir anlatım ihtiyacı hissettik. Çünkü “Etiketler” bölümü satış gücünüzü hayli etkileyen bir faktör.

Etiketler Satış Gücünü Nasıl Etkileyebiliyor?

Etiketler satış gücünü nasıl etkiliyor? Çünkü arkadaşlar, etiketler size organik trafik sağlıyor. Organik trafik dediğimiz şey şu; bir içeriğe (örneğin yayınladığınız iş ilanına) reklamsız, doğal yollarla denk gelen ve ilanınızı tıklayıp okuyan ziyaretçiler sizin organik trafiğinizdir. Örnek bir senaryo verelim… Logo tasarımı yaptırma ihtiyacı duyan kişileri ele alalım.
Logo tasarımı yaptırma ihtiyacı duyanlar Google arama çubuğuna şu gibi şeyler yazacaklardır;

  • Logo tasarımı yaptırmak istiyorum
  • Profesyonel logo tasarımı
  • Logo tasarım hizmeti
  • Modern logo tasarımı yapacak birini arıyorum

…gibi benzer cümleler yazacaklardır. Google da onlara bazı sonuçlar verir. Kişiler, Google’ın verdiği bu sonuçlardan istediklerini tıklar ve incelerler.
Eğer, insanların Google’da yaptığı bu arama cümlelerini iş ilanımızın “Etiketler” bölümüne koyarsak, Google’ın insanlara vereceği arama sonuçlarında iş ilanımızın yer alması ihtimalini artırmış oluyoruz. Bu da ilanımızın daha çok tıklanması/ziyaret edilmesi demektir. Ve elbette daha çok satış yapma şansı demektir!

İş İlanım için Ne Tür Etiketler Kullanmalıyım?

Kullanacağınız etiketlerin sunduğunuz hizmete uygun olması çok önemlidir. Örneğin; logo tasarımı hizmeti sunuyorsanız etikette “Beş Peynirli Ravyoli Tarifi” yazamazsınız. İlanınızın konusuna son derece uygun etiketler kullanmanız gerekir.

Örnek Resim;

etiket nasıl kullanılır

Kendinizi logo tasarım hizmeti almak isteyen birinin yerine koyun ve kişinin Google’da bu aramayı hangi kelime veya kelime öbekleriyle yapabileceğini düşünün.

Logo yaptırmak istiyorum, profesyonel logo tasarımı, (eğer acelesi olan biriyse) acil logo tasarımı…vb. gibi kelime öbekleri kullanacaktır. Siz de bu gibi öbekler/cümleler kullanabilirsiniz.

5-6 adet kadar öbek/cümle kullanabilirsiniz. Dooix’de “Etiketler” alanına, bir öbeği yazdıktan sonra virgüle basmanızın ardından öbek hemen mavi renge dönüşecektir. Ardından diğer öbeklerinizi de yazıp virgülle mavi forma getirebilirsiniz. Silmek istediklerinizi üzerindeki “x” işaretine basarak silebilirsiniz.

İş İlanım için Hangi Etiketleri Kullanmam Gerek Buna Karar Veremiyorum!

Hemen yardımcı olalım. Etiket araştırmada ve de seçiminde iki yol kullanabilirsiniz. İlki basit olan yoldur, diğeri ise SEO Uzmanlarının kullandığı daha profesyonel yoldur.

  1. Google “İlgili Aramalar” Bölümünden Faydalanmak
  2. Google Ads’den Faydalanmak

1)Google “İlgili Aramalar” Bölümü

Pek çoğunuzun bildiği gibi Google’da bir şey aradığımızda çıkan sonuçları gösteren sayfanın altında “İlgili Aramalar” isimli bir bölüm çıkar. Bu bölüm, yaptığımız arama esnasında yazmış olduğumuz kelime öbekleriyle benzer diğer öbekleri gösterir. Yani başkalarının sizin aramanıza yaptığı benzer aramaları gösterir. Bu kısma göz gezdirerek iş ilanınıza uygun kelime öbekleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Örnek resim aşağıdadır.

 

Fakat bu yol, az önce de söz ettiğimiz gibi etiket belirlemede basit olan yoldur. Eğer profesyonel yol olarak tabir ettiğimiz ikinci yolu kullanırsanız hem daha çok kelime öbeği çeşitleri bulur hem de her bir kelime öbeğinin aylık ortalama kaç kez aranmakta olduğunu görebilirsiniz. Yani iş ilanınız için çok daha faydalı olacak kelime öbeklerini tespit edebilmenin en sağlam yolu birazdan izah edeceğimiz ikinci yoldur.

2)Google Ads’den Faydalanmak

Arkadaşlar Google’ın, Ads Keyword Planner (Anahtar Kelime Planlayıcı) isimli ücretsiz bir hizmeti var. Bu hizmetle Google, kendi arama motoruna yazılmış aramaların hepsinin istatistiğini paylaşıyor. Siz de bir gmail hesabıyla oturum açıp incelemelerinize başlayabilirsiniz.

Google Ads’ye gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Linke tıklayıp, gmail hesabınızla giriş yaptığınızda şöyle bir sayfa çıkacak karşınıza;

 

Sol taraftaki “Yeni Anahtar Kelimeler Keşfedin” bölümünü tıklayın. Açılacak kutucuğa “logo tasarımı” yazın. Sonuçları göster butonuna tıklayın. Bu tıklamanız sonucunda Google size son 12 aylık istatistikleriyle beraber “logo tasarımı” ile ilgili olan, buna benzer tüm kelime öbeklerini sıralayacak.

Sağ taraftaki 3 sütunu görmezden gelebilirsiniz. Kelime öbeklerinin, reklam verecek kişiler için parasal değerini gösteren kısımdır orası. Şimdilik o sütunlarla işiniz yok. Sizin için şu an önemli olan sol taraftaki “Anahtar Kelime”- “Ort. Aylık Arama Sayısı”- ve “Rekabet” yazan sütunlardır.

Anahtar Kelime: Aramanıza benzer diğer anahtar kelimelerin hangileri olduğunu gösteren bölümdür.

Ort. Aylık Arama Sayısı: Her bir anahtar kelimenin aylık ortalama kaç kez arandığını gösteren bölümdür.

Rekabet: Rekabet bölümü, her bir anahtar kelimenin web sitesi, blog sahipleri ya da sizler gibi freelancerlar tarafından ne sıklıkla kullanıldığını gösteren bölümdür. Rekabet yüksek ise o anahtar kelimeyi kullanan çok var demektir.

Çıkan Sonuçlardan Hangilerini Seçmeliyim?

Şu an “logo tasarımı” aramasıyla alakalı/benzer olarak 616 tane sonuç veriyor Google Ads. Siz bu 616 sonuçtan uzak alakalı olan anahtar kelimeleri ekarte edip, ilanınıza en uygun olacakları seçip, etiketler bölümünde kullanabilirsiniz. Örneğin; “logo yapma ücretsiz”- “grafik tasarım yarışmaları” gibi size müşteri olmayacak türde arama yapılmış kelime öbeklerini kullanmayın.

Okur okumaz “Haa tamam bu aramayı yapan kişi benden logo tasarım hizmeti alabilir” düşüncesi yaratan anahtar kelimelere öncelik verin. Google Ads.’nin verdiği sonuçları arzu ederseniz sağ tarafta “ANAHTAR KELİME FİKİRLERİNİ İNDİR” butonuna tıklayarak cihazınıza indirebilirsiniz. (İndirme öncesinde dosya türü olarak “.csv”yi seçiniz)

**

Arkadaşlar, sözünü ettiğimiz bu ikinci yol SEO Uzmanlarının (yani arama motoru optimizasyonu yapanların) sıkça başvurduğu bir yoldur. Sizi biraz uğraştırabilir ama birkaç kez kullanımdan sonra çok alışacağınız, kolaylıkla kullanabileceğiniz büyük bir nimettir Google Ads. Hizmeti.

Bu nimet sayesinde insanlar Google’da neyi nasıl arıyorlar? ne gibi şeylere ilgi duyuyorlar? vb. gibi çok kıymetli bilgilere ulaşabilirsiniz. En önemlisi de bu küçük SEO faaliyetiyle iş ilanınızı organik yolla daha çok müşteriye ulaştırabilirsiniz.
Tabi ki SEO teknikleri, sadece “Etiket” kullanımından ibaret değil arkadaşlar.

Etiket kullanımının yanı sıra; iş ilanınızın başlığı, işinizin tanımını yaparken kullandığınız cümleler, kullandığınız resmin kalitesi, resmi nasıl adlandırdığınız gibi faktörler, backlink çalışmaları gibi detaylar da SEO kalitenizi etkiliyor.

“Neden Her Freelancer Az da Olsa SEO Tekniklerini Bilmeli” başlıklı yazımızı okumanızı da mutlaka tavsiye ediyoruz. Ve gerçekten az da olsa SEO tekniklerini öğrenmenizin çok önemli olduğunu bilmenizi istiyoruz.

Böylece internet ortamında hangi mecrada olursa olsun yayınlayacağınız içeriğe daha çok organik trafik çekebilirsiniz. Organik trafiğin tek yolu SEO’dur arkadaşlar. DOOiX makalelerinde (blogda) pek çok SEO bilgisi bulabilirsiniz.

Ücretsiz SEO dersleri veren Youtuber’lar bulabilirsiniz. Arzu edenler daha ileri SEO Teknikleri için ücretli dersler satın alabilirler. Eğer SEO Eğitimi almaya vaktiniz yoksa da iş ilanınızı baştan sona tasarlayıp, yazması için SEO uyumlu makale-içerik hizmeti sunan freelancerlardan yardım alabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Hizmeti sunan freelancerlara buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.