freelancerlara tavsiyeler

Selam Freelancer,
Bu yazıda kişisel verimliliğini artırmak için neler yapabileceğin hakkında bazı önerilerde bulunduk. Laf kalabalığı yapmadan hemen maddelerle bezenmiş listemize geçelim…

 

Freelance Çalışanlar için Verim Artırıcı Tavsiyeler

  1.  Zamanı iyi kullanmayı ihmal etmeyin. Serbest ve rahat çalışma şartlarımız bazı şeyleri ötelemeye itebiliyor bizleri. Bu konuda biraz daha kontrollü olmanız gerektiğini düşünüyorsanız öteleme huyundan vazgeçmek konusunda motivasyonunuzu yükseltecek şeyler yapabilirsiniz.
  2.  Home ofis çalışıyorsanız ve evde sizden başkaları da varsa belli saatler içerisinde sizle laklak yapmamaları gerektiğini belirtmenizde fayda olabilir. Çekinmeyin, söyleyin.
  3. Benzer olarak; yine evde sizi sürekli cepte gören birileri varsa, “Çöpü atsana, şu telefona baksana”…vb. gibi olmadık teklifler alıyor ve işinizi yaparken bölünüyorsanız, bunun da çekinmeden ikazını yapabilirsiniz. Evde olsanız da iş yapıyor ve para kazanıyorsunuz sonuçta! Bu ayrımı yapabilmeliler!
  4. Pijamalarımız üzerimizdeyken para kazanabiliyor olmak evet biz freelancerlar için gururlu bir durum ama eğer bu durum motivasyonunuzu azaltıyorsa bilgisayar başına geçmeden önce güzel bir şeyler giyebilir ve üzerinizdeki olumlu etkisini gözlemleyebilirsiniz.
  5. Destek takımına ihtiyacınız varsa geç kalmadan takım oluşturabilirsiniz. İş siparişleriniz giderek artıyorsa cidden bunda geç kalmayın. Bu, gelir paylaşımı yapacağınız anlamına geliyor ama olsun, sonuçta sipariş hacminizi yani gelirinizi de artıracak bir durum bu. Çünkü işleri eksiksiz ve zamanında teslim ettiğiniz oranda sipariş hacminiz de artıyor.
  6. Düzenli tatil yapmanın faydalarını unutmayın. Evet, bize her gün Pazar! Ama yine de mekan, hava, coğrafya, insan değişimi ve özellikle de bir süreliğine bilgisayarı hiç açmamak size çok iyi gelebilir.
  7. Cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza gelen gereksiz bildirimleri engelleyebilirsiniz. Çok elzem olmayan uygulamalar, alışveriş siteleri ya da benzer kanallardan gelen bildirimler işinizi sıkça böler ve konsantrasyonunuzu düşürebilir, hata yapma riskinizi de artırır.
  8. Çalışma saatleri içerisinde müzik dinliyorsanız bu müziğin türü gerçekten de çıkacak işin kalitesini ve ayrıca çalışma anından alacağınız keyfi hayli etkiliyor. Size en iyi gelecek müziğin hangisi olduğunu bulmak için her gün farklı denemeler yapabilirsiniz. Bir gün klasik müzik, bir gün Easy Listening…vb. gibi farklı müzik türlerini deneyin bakalım sizin motivasyon frekansınıza hangisi en uygunmuş!
  9. Kokuların gücünden faydalanmayı ihmal etmeyin. Tıpkı müzik gibi kokularında bizler üzerinde binbir çeşit etkisi var. Kendi oda kokunuzu bulun, inanın etkilerine şaşıracaksınız.
  10. Göz ve omurga sağlığınızı asla ihmal etmeyin. Gün içerisinde bilgisayar başında saatler geçiren bizler için günbegün göz ve omurga sağlığımızda hızlı olumsuz değişimler oluşuyor. Göz için düzenli doktor muayenesi + bilgisayarın zararlı ışığını en aza indiren filtre mutlaka şart! Omurga için de dik duruş korsesi ve gerçekten ergonomik bir koltuk olmazsa olmaz tedbirlerdir. Elbette düzenli sporu da eklemek gerek. Günde yarım saat bile olsa sırt ve bacak kaslarını geliştirici hareketler tüm freelancerlar için önemli.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.