Selam Freelancer!

Büyüdüğümde freelancer olmak istiyorum diyecek geleceğin çocukları için birer ekol olmak istiyorsan sana bazı tavsiyelerimiz var. Başarılı bir freelancer olmak için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bu yazıda onlardan söz ettik.

Freelancerlara tavsiyeler sunduğumuz bu yazımızda, freelance satışları artırmak için püf noktalarını aktaran 9 madde bulacaksınız. Ayrıca; freelance hizmet sunan herkesin işine çok yarayacak “Freelancerlar için Kişisel Verim Artırıcı Öneriler” ve “Freelancerlar İçin Güvenlik Önerileri” başlıklı yazılarımızı da blogda bulabilirsiniz.

Freelancerlar için Satış Artırıcı Öneriler

Müşteri sayısını artırma yöntemleri olarak da tanımlayabileceğimiz bu bölümdeki 9 başlık ve açıklamaları şöyle;

1-Profil Detaylarının Önemi

Freelance satışları artırmak için püf noktaları adı altında ilk olarak profil detaylarından söz edelim. Freelancer hesabınızda gerçek ad-soyad kullanmak zorunda değilsiniz. Rumuz-mahlas gibi isimler kullanabilirsiniz fakat “loverprens-2340”, “BizeHerYerTrabzon” vb. gibi isimlerden uzak durmanızı önemle tavsiye ederiz. Çünkü bu tip seçimler, sizi henüz hiç tanıma fırsatı olmamış alıcılar nazarında gayriciddi bir hava estiriyor ve güvenilir biri olmayabileceğinize dair bir hisse kapılabiliyorlar. Bu kuşkular hizmeti satın alma motivasyonlarını kırıyor.

Profil resmi olarak bizzat kendi resminizi kullanmak zorunda değilsiniz fakat bir stüdyo ortamında çekilmiş olduğunu belli eden, profesyonel görünümlü kendi fotoğrafını kullanan freelancerların satış hacminin daha yüksek olduğunu bilmenizde fayda var.

2-Freelance Hizmetin Tanımını/Açıklamasını Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Freelancerların en sık yaptığı hatalardan biri, sundukları hizmetin tanımını eksik yapmaktır. Evet, biz freelancerlar pratik ve hızlı olmayı seviyoruz. Leb demeden leblebiyi de anlayan zeki insanlarız fakat bakalım hizmet ilanınızı inceleyen müşterilerin de hepsi böyle mi?

Bir satış gurusu der ki; Her bir müşterinin dünyanın en aptal insanı olduğunu ve yine her bir müşterinin dünyanın en zeki insanı olduğunu varsaymalısınız! Sunduğunuz ürünü/işi tanıtırken bir aptala anlatır gibi anlatmalı, ürünü/işi teslim ederken de dünyanın en zeki insanını memnun edecek kalitede hizmet sunmalısınız. Satışları artırmanın ve de müşteri bağlılığı yaratmanın tek yolu budur!

Freelance hizmetlerin açıklama sayfalarına şöyle bir göz gezdirdiğinizde çoğunun açıklama bölümlerinin hızlıca yazılmış, hayli kısa ilanlar olduklarını görebilirsiniz. Evet, bazı işler vardır onların tanımları kısa olabilir. Çünkü sunduğu iş teferruat barındırmamaktadır. Uzatmak isteseniz de uzatamazsınız. Ama bu sınıfa girmeyen yani teferruat barındıran işlerin de kısa açıklamalarla yayınlanmış olduğunu sıkça görebilirsiniz. İşte bu, freelancerların yaptığı en büyük hatalardan biridir. Oysaki freelancerların müşteri sayısını artırmak için dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri; sunduğu hizmetin/iş ilanının olabildiğince izahat barındırmasıdır. Böylece, cebindeki kuruşların hesabını yapmak zorunda olan birinin bile gönül rahatlığı ile size sipariş vermesini sağlayabilirsiniz. Aksi halde, sizin ilan sayfanızdan çıkarak kendisini daha çok ikna edebilecek diğer ilanlara göz gezdirmesine sebep olabilirsiniz.

İlanınıza denk gelmiş ve onu okumakta olan potansiyel müşterilerinizin aklında hiçbir soru işareti bırakmayacak biçimde bir ilan yazmak en fazla 1 saatinizi alacaktır. Ayırmış olduğunuz bu 1 saat, size ömür boyu düzenli satış getirecektir.

İş tanımı bölümü ve SSS (Sık Sorulan Sorular) bölümü gibi yerlerde işinizle ilgili tüm detayları barındıran bilgiler verin. “Yaa canım şunu da yazmaya gerek yoktur” demeyin, aptal biri okuyor olsa onun aklında bile soru işaretleri kalmayacak biçimde işinizi anlatın.

Ayrıca; iş ilanınızı yayına hazırlarken kullanacağınız tag’ler de (etiketler) çok önemlidir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) bilenler zaten etiketler bölümünü özenle doldurup, kullanıyor. Fakat SEO bilmeyen freelance arkadaşlarımıza “Freelance İş İlanlarında Etiketler Nedir? Nasıl Kullanılır?” başlıklı yazımızı okumalarını önemle tavsiye ediyoruz.

Yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Çünkü doğru etiket kullanımı ilanınızı daha çok kişinin görmesini sağlar, haliyle satış hacminiz de o oranda artacaktır.

3-Freelance Hizmetin Tesliminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir üst bölümde söz ettiğimiz aptal/zeki oyunundan devam edelim. Çünkü satışları artırmanın yollarından biri de bir kez sizden bir şey satın almış müşteriye aylar yıllar içerisinde defalarca ama defalarca satış yapabiliyor olmaktır. Yani müşteri bağlılığı!

Asla şöyle düşünmeyin “Yaa bir insan hayatında kaç kez logo tasarımı hizmeti satın alabilir ki? Siparişini hazırlamakta olduğum bu müşteri benden kim bilir ne zaman tekrar logo tasarımı isteyecek?”. Profesyonel freelancerlar bu sorunun cevabını bildikleri için olaya asla böyle bakmıyorlar. Ama acemi ve de öngörüsüz freelancerlar olaya bu şekilde bakabilir! Sakın bu hataya düşmeyin.

Ürünü/işi teslim ederken dünyanın en zeki insanını memnun edecek kalitede hizmet sunmazsanız %80 ihtimalle sizden tekrar tekrar alışveriş yapabilecek veya tanıdıklarına sizi önerebilecek yüzlerce müşteriyi baştan kaybetmiş olursunuz. Satışları artırmanın ve de müşteri bağlılığı yaratmanın yolu kaliteli hizmet sunmaktan geçer. Aceleye getirilmiş, çabucak bitirip teslim edilmek için özensiz sonuçlandırılmış işlerden mutlaka kaçınmalısınız.

4-Freelance Hizmeti Tatil Moduna Almak

Satışları arttırmak için sunacağımız önerilerden biri de ters köşe bir öneri olacak. “Satışlarınızı bir noktada kendinizin durdurması gerek” önerisinde bulunacağız. Şaşırmayın, anlatalım… DOOiX kontrol panelinizde yer alan “Tatil Modu” butonunu görmüşsünüzdür. Gerektiğinde o butonu kullanarak freelance mağazanızı tatil moduna sokmak, satış artırmak için aksi bir hareket gibi görünse de aslında uzun vadede düzenli satış yapmak konusunda sizi ve ilanınızı korumaya alan bir butondur.

Düşünün; satışlar çatır çatır geliyor ve haliyle çok yoğunsunuz. Sipariş aldığınız işleri paslayacak bir ekip arkadaşınız da yok, hepsini siz yapmak zorundasınız. Peki bu yoğunlukta bir ya da birkaç işin teslim süresini geciktirdiniz ve gecikme yaşattığınız müşteriler ilanınızın altına olumsuz yorum bıraktı diyelim. İşte o noktada, uzun vadede satış yapma gücünüz azalmaya başlayacak. İleri tarihlerde ilanınızı ziyaret edip inceleyecek olan yeni potansiyel müşteriler olumsuz yorumları okuyacak ve size iş sipariş etmek istemeyecek. Başka freelancerların ilanlarını incelemeye başlayacaklar.

Eğer “Wuhuuu deli gibi satış yapıyorum” hazzını yaşarken potansiyelinizin üzerinde sipariş kabul eder ve işleri kontrol edemezseniz, sizin için tehlike çanları çalmaya başlamış demektir. Unutmayın, bu haz saman alevi hazlardandır. Kısa sürer. Uzun vadede size, satışlarınıza zarar verir. Uzun vade dediğimiz de öyle 3-5 yıl falan değil. İşi geç teslim edişinizin hemen sonrasında olumsuz yorum almanız 10 dakika sürer ve o andan itibaren ilanınızı ziyaret eden olası her yeni müşteri için riskli freelancer kategorisine girmiş olursunuz. Yani her şey 3-5 günde tepetaklak olmaya başlar.

Özetle; Freelancer hesabınızın sağlığını korumak ve böylece uzun yıllar satış yapabilmek için, bazen satış yapmamak gerekiyor arkadaşlar.

5-Rekabet için Fiyat Kırmamak

Freelance çalışanların ve de bir pazaryerinde herhangi bir ürün satan e-tüccarların yaptığı en büyük hatalardan biri satışları artırmak için fiyat kırmaktır. “Daha ucuza sunarsam benden satın alırlar” mantığı kısa bir süre için bu fikre kapılan kişileri evet kurtarabilir fakat diğer taraftan bindikleri dalı kesmiş olduklarını da zamanla görmeye başlarlar. Siz fiyatı kırarsanız paraya sizden daha çok ihtiyacı olan başka satıcılar sizden daha çok fiyat kırar, ertesi hafta başka birileri daha çok fiyat kırar, sonra siz yine fiyat kırmak zorunda kalırsınız… Bu kısır döngü böyle devam eder ve en sonunda o işin düşük piyasasını hep beraber kemikleşmiş hale getiririz. Bir bakmışız ki asıl değeri 100 Lira olan ve bu fiyata rahatlıkla satmakta olan bir hizmet dalını hepimiz 50 Lira’ya satmaya başlamışız ve o saatten sonra artık istesek te 100 Lira’ya satamaz hale gelmişiz. Çünkü alıcı kişiler artık “Yaa geçen ay 50 Lira’ya yaptırdım, 100 Lira bu hizmet için çok” demeye başlarlar.

Özetle; satış artırmak için fiyat düşürmek uzun vadede tüm freelancerlara zarar veren bir taktiktir. Tamam, rahat çalışıyoruz istersek evden istersek manzarasını sevdiğimiz bir cafeden, işletme giderlerimiz pek yok vs. ama bu rahatlık değerinden düşük çalışmamız gerektiği anlamına gelmemeli!

“Değerini Düşürmemek” mottosu bizler için çok önemli. Hem işinin değerini hem kendi değerini, asla düşürme! 50 Lira’ya 2 iş alacağına 100 Lira’ya tek iş al!

Diğer freelancerlarla rekabeti nasıl sağlayacağım? diyorsan, bu rekabeti en iyi “sunduğun hizmetin açıklamasındaki netlik ve cazibeyle ve de kaliteli hizmetlerin sonucunda alacağın puan ve olumlu yorumlarla” sağlayabileceğini hatırlatmış olalım.

Lütfen bu hatayı yapıp bindiğin dalı kesme! Ederinin altında hizmet sunma!

6-Müşteri ile Doğru İletişim Kurmak

Hem yazı dilinde hem de yaklaşım tarzınızla doğru iletişim kurmak çok önemli! İkisine de birer örnek verelim.

Yazı Diline Örnek

Sizden iş satın almış veya almadan önce bazı şeyler sormak isteyen bir alıcı size mesaj atabilir. Bu mesajda sorularına vereceğiniz cevaplarda aşağıdaki gibi bir yazı dili sizi özensiz, lambur lumbur biri gibi gösterecektir.

“Mrb sanada slm evet o istediğin detayı işe ekleyblrm fiyat çoooooook artar ama sen bilirsin.”

Müşteri bizimle nasıl yazışırsa yazışsın biz yine de bir iş insanı ciddiyetinde olmamız gerektiğini unutmamalıyız! Tamam freelancer olmuşuz haliyle free’yiz ama bu rahatlık, ciddiyetsizlik ve laubalilik ile karıştırılmamalı.

İmla ve Türkçe kurallarına uymak bir kalite göstergesidir. Harfleri yok etmemeli, gereksiz harfler eklememeli, virgüle noktaya dikkat etmeliyiz.

Şu gibi bir örnek, karşı tarafta daha olumlu bir izlenim bırakacaktır;

“Size de Merhaba. Evet, istediğiniz bu detayı işe ekleyebilirim. Fiyat artacaktır tabi ama ben sunayım son fiyatı, siz değerlendirin.”

Bu gibi bir yazı dili ilk örneğe nazaran emin olun hayli puan kazandırıcıdır. Ciddiyetli, güvenilir biri olduğumuz ya da olmadığımız yazı dilinden sezilebilen bir şeydir. Satışları artırmak istiyorsak yazı dilimize dikkat etmeliyiz.

Yaklaşım Tarzına Örnek

Sizden iş satın almış veya almadan önce bazı şeyler sormak isteyen bir alıcı size mesaj attığında fevri ve agresif olmamak çok önemlidir. Karşımızdaki insanı tanımadığımız için bazı vurgularını yanlış yorumlamak mümkündür ve bu yanlış yorumlama sizin sinirlenip aranızda gergin bir yazışma geçmesine sebebiyet verebilir. İşinizi eleştiriyormuş ya da ukalalık yapıyormuş gibi görünebilir. Veya benzer soruları tekrar tekrar sorarak da sizi kızdırıyor olabilir. Hiç dert etmeyin çünkü bir yerde satış varsa orada çeşit çeşit müşteri de olacaktır. Hiçbir şeyi kişiselleştirmeyin ve temasta olacağınız her müşteriye merhametle yaklaşın. İnanın, bu yaklaşım tarzının da çok faydasını göreceksiniz.

7-İş İlanınızın Reklamını Çıkmak

Freelancerlar için satış artırmanın yollarından biri de reklam ve tanıtımdır.

DOOiX markamız olarak reklam tanıtım planlamamızda hayli büyük bir bütçe ayırdık ve düzenli olarak uzun yıllar boyunca reklam çıkmaya devam edeceğiz. Bu reklamlar kısmen DOOiX markasının bilinirliğine hizmet edecek genel reklamlar olacak ama zaman zaman da (işlerini güzel bir biçimde yapmış ve zamanında teslim etmiş) başarılı freelancerlarımızın bireysel iş ilanlarının reklamını da yapacağız. Bu kişilerden biri de siz olabilirsiniz. Neden olmasın!

Fakat bununla beraber, bizi beklemek zorunda olmadığınızı da bilmelisiniz. Kendi iş ilanınızın reklamını verebilirsiniz. Facebook, Instagram, Youtube, Google Reklamları gibi platformlarda isterseniz 10-20 Lira gibi küçük bütçeli veya imkanlarınıza göre daha yüksek bütçeli reklamlar çıkabilirsiniz. Ayrıca; sadece kendi iş ilanınızın değil arzu ederseniz başka bir freelancerın herhangi bir iş ilanının da reklamını çıkararak her satıştan komisyon alabilirsiniz. Bunla ilgili detayları “DOOiX’deki İş İlanlarına Satış Ortaklığı” konulu yazıdan öğrenebilirsiniz. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayın.

8-Kendini Geliştirmek

Bir gün bir kitap okursun hayatın değişir!

Kendine her gün zaman ayır ve mutlaka yeni bir şeyler oku veya izle. Belki bir film, belki Udemy’den satın alabileceğin 20-30 Liralık bir eğitimde denk geleceğin herhangi bir şey sana ilham alacağın öyle bir bilgi verebilir ki bir anda atladığın levele sen bile şaşırabilirsin. İlham almayı, araştırmayı, yeni fikirlere açık olmayı hiç bırakma. Böylece dünyan genişleyecek ve gelirini artıracak yeni yöntemler icat edebileceksin.

9-Yeni Hizmetler Yaratmak

Freelance iş modellerinde hep alışıldık şeylerden gitmek yerine son derece extrem ilanlar yayınlamaktan çekinme. Yasalara uygun olduğu sürece çılgın hizmetler sunmanın hiçbir mahsuru yok. Bugün saçma görünen bir iş geleceğin freelance iş modellerinde popüler bir yer edinebilir. Freelancerlar olarak avantajlı olduğumuz konulardan biri de serbest çalışma sisteminin usullerini sıfırdan yaratma sürecinde oluşumuz. Bizler bu işin ilk temsilcileriyiz ve yapacağımız şeyler ileri ki nesiller için birer yol gösterici olma potansiyeli taşıyor.

**

Tüm bu tavsiyeleri eksiksiz biçimde yerine getirirsen hem yeni müşterileri elde etmen kolaylaşır hem de var olan alıcılarının Joker adamı olursun. Joker olarak, uzun yıllar aynı müşteriden üst üste defalarca iş alabilirsin. Artık başka freelancer arayışına girmezler ve başkalarının fiyatı senden düşük bile olsa senle çalışmaya devam ederler. Joker olmaya çabala! Böylece hayatının konforu öngördüğünden çok daha yüksek olacak.

Yorumlar

 • Ceo
  Cevapla

  Yararlı bir yazı olmuş teşekkürler

  • DOOiX
   Cevapla

   Merhaba Ceo,
   Okuduğunuz için biz teşekkür ederiz.
   Sevgiler
   Burcu

 • webmaster forum
  Cevapla

  Yararlı bir konu teşekkürler

  • DOOiX
   Cevapla

   Merhaba
   Okuduğunuz için biz teşekkür ederiz.
   Sevgiler
   Burcu

 • freelancer
  Cevapla

  Yararlı bir yazı teşekkürler

  • DOOiX
   Cevapla

   Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.