freelance iş fikirleri

İnternetten Yapılabilecek Freelance İşler Nelerdir?

İnternetten yapılabilecek freelance işler nelerdir ben de freelancer olmak istiyorum diyorsanız bu yazıda çok geniş kapsamlı bilgiler verdik.

**

Tam zamanlı bir işte çalışmak, sabahtan akşama dek size ait olmayan bir işte ömür tüketmek size göre değilse freelance yapılacak işler tam da size göre olabilir. Freelance iş fikirleri için sınır gökyüzü! İnternetten yapılabilecek freelance işler nelerdir? Freelancer çalışma alanları hangileridir? konulu bu yazımızda hepsinden söz ettik ve yazımızın son bölümünü de freelancer olmak için neden acele etmeniz gerek ona değindik.

İnternet üzerinden yapılabilecek freelance işler listemiz ilk sıralarda en yaygın sunulan hizmetlerle başlayacak. Sonrasında da yavaş yavaş sıradışı bulunan işler yer alacak. Makale/içerik hizmeti, tercüme hizmetleri, grafik ve tasarım hizmetleri, web sitesi dizayn ve yayına sokma işleri, video ve animasyon gibi işler internetten yapılabilecek freelance işler olarak en bilinen, yaygın iş örnekleridir. Aşağıdaki satırlarda maddeler halinde tüm listeyi ve de kısa açıklamalarını okuyup inceleyebilir, hayal gücünüzü kullanarak siz de ilham alabilir ve belki de yeni freelancer çalışma alanları yaratabilirsiniz.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 1

Makale/İçerik Hizmeti

Eğer yazı yazma yeteneğiniz varsa, bilin ki web sitelerinin de özgün ve kaliteli içeriğe ihtiyaçları var. Google gibi arama motorları, kaliteli yazılarla dolu ve sıklıkla güncellenen siteleri daha üst sıralara çıkarıyor. Böylece sitelerin ziyaretçi sayısı ve elbette reklam değeri artıyor. Ancak her site sahibinin içerik üretecek yeteneği veya zamanı olmayabiliyor. İşte bu durumda freelance yazarlık (bir diğer deyişle içerik üreticiliği) devreye giriyor. Freelance yazarlık işleri olarak en çok rastlanan işler, müşterinin sipariş edeceği konularda blog yazıları ve makaleler yazmak. Genellikle 300-1000 kelime arasında, SEO uyumlu veya SEO’suz yazılar yazmanız talep edilecektir. Bunun dışında dergi makalesi, teknik doküman, haber sitelerine düzenli haber yazma veya kitap editleme gibi işlerle de karşılaşabilirsiniz. Hatta eski sevgilisine aşk mektubu yazdırmak isteyen bir müşteri ile bile karşılaşabilirsiniz. Freelance yazarlıkta sınır gökyüzü!

İnternetten yapılabilecek freelance işler 2

Tercüme Hizmetleri

Freelance tercüme hizmetleri de internetten en sık yapılan freelance işlerden biri. Yabancı menşeili bir ürünün Türkiye’de satılmaya başlanması nedeniyle ürün özelliklerinin tercüme edilmesi ihtiyacından tutun da Amerika başkanına mektup yazmak isteyen ama İngilizcesi olmayan bir müşteri talebine kadar pek çok işle karşılaşabilirsiniz.

İyi derecede bildiğiniz bir yabancı dil varsa, freelance çeviri yapmak tam da size göre olabilir. Çeviri yapmak için profesyonel bir çevirmen olmanız şart değil ama unutmayın ki herkes çeviri yapamaz. Hem kaynak dilin hem de Türkçe’nin inceliklerine hâkim olmanız, yazma becerinizin olması, aynı zamanda çeviri yapacağınız konuyla ilgili bilgili olmanız gerekiyor. Karşılaşacağınız en yaygın işler arasında web siteleri için kısa makaleler ve blog yazıları, kurumsal web sitesi içerikleri, akademik metinler, yazılım ve mobil uygulama çevirileri olabilir. Büyük çeviri projeleri için SDL Trados, Wordfast, OmegaT gibi bazı CAT (bilgisayar destekli çeviri) yazılımlarını kullanmanız istenebilir. Çeviri alanında uzun yıllar boyunca kariyer yapmayı planlıyorsanız bu yazılımları öğrenmenizde fayda olacaktır.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 3

Grafik Tasarım Hizmetleri

Freelance grafik tasarım hizmetleri de internetten yapılabilecek en yaygın freelance işler arasında. Freelance tasarımcılar; logo, kurumsal kimlik, broşür ve katalog, afiş, reklam, banner tasarımı, fotoğraf düzenleme gibi işleri internette kolayca bulabilirler. Daha önce yaptığınız çalışmaları DOOiX profilinize yükleyerek sergileyebilirsiniz. Bu çalışmaları illaki satmış olmanız gerekmiyor. Tasarım yapabiliyor olduğunuzu göstermeniz yeterli. Küçük işler alarak başlayacağınız kariyeriniz, müşterilerinizin sizi başkalarına tavsiye etmesi ve olumlu yorumlar yazması sayesinde zamanla yükselişe geçecektir. Şirket logosunu yaptırmak isteyen müşteriden, aile soyadının amblemini yaptırmak isteyen müşteriye veya sevgilisinin doğum günü için yaptıracağı pastanın özel tasarımını isteyen müşteriye kadar çok geniş taleplerle karşılaşabilirsiniz.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 4

Web Sitesi Dizayn & Yayına Sokma İşleri

İnternetten yapılabilecek freelance işler adı altında yine en yaygın işlerden biri de web sitesi dizayn ve yayın işi. Eğer bu işi meslek edinirseniz hayatınızın sonuna kadar işsiz kalmazsınız, net! Aslına bakarsanız şu ana kadar saydığımız ve bu yazıda aktaracağımız işlerin tamamı bu nitelikte. Çünkü dünya artık internette dönüyor.

İnternette yayında olduğunu gördüğünüz milyonlarca site var ya! İşte onların pek çoğunu site sahipleri kendileri yaratmıyor. Çünkü web sitesi dizayn etmeyi ve yayınlamayı bilmiyorlar. Bu nedenle de web tasarımcılarına büyük ihtiyaç duyuyorlar.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 5

Video Animasyon İşleri

Bir Youtuber’ın ya da bir ürün sahibinin size video animasyon işi sipariş etmesi DOOiX’te an meselesi. Freelancer iş modelleri olarak yine çok yaygın tercih edilen bu branşla evinizin konforunda uzun seneler ekmek yiyebilirsiniz. Her Youtube fenomeni video animasyon yapamıyor yani Youtuber’lar cepte! Ürününü videolu ve animasyonlu olarak tanıtmak isteyen de çok firma var. Ee bir de gayri resmi şekilde arkadaşları, ailesi arasında çekilmiş video parçalarını size ulaştırıp güzel esprili işler çıkarmanızı isteyecek eğlencelik siparişleriniz de olacak. Yani sınır yine gökyüzü!

İnternetten yapılabilecek freelance işler 6

Fotoğrafçılık Hizmeti

Fotoğraf sanatına sevdalıysanız ve bu sevdanın size gelir getirmesini de istiyorsanız internetten yapılabilecek freelance işler listesinde fotoğrafçılığın da hayli rağbet gördüğünü bilmelisiniz. Profesyonel bir fotoğraf makineniz olması gerekmeyen siparişler bile alabilirsiniz. Ama eğer bu işi uzun süreli yapmak ve bu alanda bilinirliğinizi artırmak isterseniz de elbette ki fotoğraf branşının profesyonel tekniklerini yerine getirmeniz gerekir.

Düğün fotoğrafları, ürün fotoğrafları, mekân çekimi gibi siparişler alabileceğiniz gibi şu gibi taleplerle de karşılaşabilirsiniz; “Bloğuma şu konusunda bir yazı yayınladım ancak bu konuya uygun resim bulamadım. Bana şu detayları barındıran bir fotoğraf yaratabilir misiniz?” gibi taleplerle karşılaşabilirsiniz. Bu aşamada yaratıcı yönünüz devreye girmeli ve siparişi verecek kişiyle iletişimden, soru-cevaplardan hiç çekinmeden gerekirse uzun uzun görüşmeli ve ne istediğini iyi anlamalısınız.

Web sitelerinde, dergilerde, kitaplarda, afişlerde vb. kullanmak istedikleri fotoğrafları sizden satın almak isteyen yüzlerce müşteriyle karşılaşabilirsiniz.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 7

Danışmanlık Hizmetleri

Müşteriyle yanyana olmanızın gerekmediği pek çok konuda danışmanlık yapabilirsiniz. Aslına bakarsanız artık psikiyatristler bile danışanları ile online görüşüyor. Yani danışmanlık hizmeti sunulabilecek her branş, internetten yapılabilecek freelance işler listesine çoktan dahil olmuş durumda! Sizden bilgi, fikir ve tavsiye almak isteyebilecek herkes her kurum müşteriniz olabilir. İş hayatı, finans, teknoloji, pazarlama, hukuk, tasarım, otomotiv, yayıncılık, ilişkiler gibi pek çok alanda danışmanlık hizmeti sunabilirsiniz.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 8

Sosyal Medya Yönetimi

Markaların hatta şahısların bile Instagram, Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal ağlardaki hesaplarını yönetmek için belli kişilere ihtiyaçları oluyor. Kimisi yönetmeyi bilmediğinden kimisi ise vakti olmadığından bu yolu seçiyor.

Sosyal medya hesaplarının açılması, içeriklerin hazırlanması ve görsellerin tasarlanması, belirlenen tarih ve saatlerde paylaşılması, yorumların takip edilmesi, gereken yorumların yanıtlanması veya müşteriye iletilmesi, son olarak da etkileşimlerin müşteriye raporlanması gibi işler yapabilirsiniz. Müşteriniz bunların bir kısmını veya tamamını talep edebilir.

İşin tasarım kısmı için Graphicriver ve Canva gibi uygulamalar kullanılabilir. Buffer, Hootsuite, TweetDeck, Later gibi sosyal medya yönetim ve raporlama araçlarından haberdar değilseniz onları da öğrenmeniz gerekebilir.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 9

Sanal Asistanlık Hizmeti

Sanal asistanlık hizmeti geleceğin en yaygın freelance işlerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Çünkü, bir ofise bağlı olarak çalışma fikri yerine insanlar artık freelance işlere doğru hızla kayıyor. Ayrıca pek çok işveren de ofise bağlı tam zamanlı asistan/sekreter çalıştırmaya gerek duymuyor. Her şirketin veya iş insanının bütün gün ofiste duracak bir yardımcıya ihtiyacı olmayabilir. İhtiyaç halinde ulaşabilecekleri, belli başlı işleri düzene sokabilecek bir sanal asistan onlar için yeterli oluyor.

Randevuları yönetme, e-postaları takip etme, çeşitli yazışmalar yapma, seyahat planlama, dosya arşivleme/sınıflandırma, internette araştırma yapma, veri girişi, telefonlara bakma gibi işler olabilir. Gelişen teknoloji sayesinde bu işlerin çoğu zaten internet üzerinden yapılabiliyor. Sanal asistanlık için iletişim becerilerinizin güçlü olması şart. Office yazılımlarını temel düzeyde bilmeniz de gerekli. Bunun dışında ekstra teknik bilgi istenirse iş veren kişi ya da kurum bunu zaten sizle çalışmadan önce tarafınıza bildirecektir. Sunamayacağınız bir teknik varsa başka asistan arayışında bulunurlar. Sorun yok!

İnternetten yapılabilecek freelance işler 10

Programlama / Bilişim Hizmeti

Bu branşın üyeleri belki de en uzun süredir freelance çalışma hayatını deneyimlemiş olanlardır desek yanlış olmaz. Freelance çalışmayı tercih eden yazılım geliştiriciler ve bilişim uzmanları için (ağ yöneticisi, veritabanı yöneticisi, siber güvenlik uzmanı vb.) iş olanakları oldukça fazla. Bildiğiniz programlama dillerine ve deneyim düzeyinize göre irili ufaklı birçok projede hizmet sunabilirsiniz. Yabancı diliniz varsa iş seçenekleriniz çok daha fazla oluyor.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 11

Özel Ders Hizmeti

İnternetten yapılabilecek freelance işler olarak belki de müşteriyle en etkileşimde bulunulması gereken iş özel ders işidir. Çünkü videolu irtibat gerektirir. DOOiX’te yaygın olarak, iş ilanınıza gelen sipariş sonrasında istenen hizmeti hazır edip müşteriye dosya olarak teslim etmek en yaygın yapı olsa da özel ders ilanı da verebilirsiniz. Sonuç olarak DOOiX, pek çok şeyden öte öncelikli olarak freelance iş ilanı sitesidir. İlkokul, ortaokul, lise hatta üniversite öğrencilerine bile online özel ders verebilirsiniz. İnternet üzerinden canlı özel ders vererek ve öğrencilerin takıldığı test sorularını birlikte çözerek gelir elde edebilen pek çok öğretmen var. Online şekilde resim yapmayı bile öğretebilirsiniz. Ama şu aşamada DOOiX sadece iş ilanınızı yayınlayabilir, videolu bağlantı için Zoom veya Skype gibi programlardan yardım alabilirsiniz.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 12

Seslendirme Hizmeti

Bir ürünün tanıtım videosu için gereken seslendirmeden tutun da sevdiği bir masal kitabının çocuğu için sesli versiyonunu bulamamış bir anneden sipariş almaya kadar çok geniş bir talep yelpazesi ile karşılaşabilirsiniz. Seslendirme konusu yatkın olduğunuz bir işse, kayıt cihazlarını kullanma, kayıtları editleme, montaj gibi detaylarda becerikli iseniz seslendirme hizmetinin de internetten yapılabilecek freelance işler listesinde olduğunu bilmelisiniz.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 13

Stil-Tasarım Hizmetleri

Yaa bu da internetten yapılır mı? diyenler varsa cevap: Evet, bal gibi yapılır. Hatta yapılıyor bile! Mesela; gardrobunda kaybolmuş ne zaman ne giyeceğine karar veremeyen, elindeki parçalarla kombin yapmayı bilmeyen biri… DOOiX vasıtasıyla stil tasarımı yapabilen freelancer’a ulaşıyor. Görüntülü bağlantı ile gardroptaki ürünlere göz gezdiriyorlar, konuşuyor fikir alışverişi yapıyorlar. Stil tasarımı yapan kişi hangi parçalarla ne gibi kombinler oluşturabilir? Gardrobundan hangi parçaları yok etmeli ya da dolabına eklemeli…vb. gibi konularda danışana yardımcı oluyor. Yine sınır gökyüzü! İnternette müşterisi için kıyafet araştırması yapıp, şu ürünleri satın almalısın diyerek öneri listesi verenler bile mevcut. Sadece giyimde değil, mekan dekorasyonu gibi konularda bile internetten freelance hizmet sunmak mümkün.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 14

Araştırma Hizmetleri

İnternetten yapılabilir freelance işler listemizin 14. sırasında da pazar araştırmasından söz edelim. Bir firmanın rakiplerini inceleme ihtiyacı olabilir veya bir şahsın hiç vakti yoktur ve şu bölgede, şu özelliklerde bana satın alabileceğim bir ev araştırması yapıp bir excel dosyası içerisinde bu evleri listeyebilir misin? talebinde bulunabilir. İrili ufaklı pek çok pazar araştırması talebi ile karşılaşabilirsiniz. Kimisi için uzmanlık gerekir ama kimisi içinse hiç uzmanlık gerekmez. Karşı tarafın isteklerini iyi anlayın yeter.

İnternetten yapılabilecek freelance işler 15

Planlama Hizmetleri

Planlama hizmetlerinde, tıpkı bir üst konuda söz ettiğimiz gibi uzmanlık gerekebilir de gerekmeyebilir de! Örneğin; sağlıklı bir yaşam için sizden, yeme içme spor uyku konularında haftalık bir plan isteyen biriyle karşılaşırsanız diet-spor-sağlık konularında belli bir uzmanlığınız olması beklenir. Ama çok daha basit uzmanlık gerektirmeyen planlama talepleriyle de karşılaşabilirsiniz. Eğer doğru mantık yürütmek, mantık hatası yapmamak gibi beceriniz varsa siz de planlama hizmetleri sunabilirsiniz. Neler olabilir? Sınır yine gökyüzü!

Freelance İş Fikirleri Başka Neler Olabilir?

İnternetten yapılabilecek freelance işler olarak yukarıda maddeler halinde sıraladığımız 15 iş modeli dışında başka fikirler arıyorsanız ona da yardımcı olalım ama öncesinde şunu belirtelim; Yapacağınız işleri yaratıcılığınız, yetenekleriniz ve çevrenizdeki imkanlara göre belirleyip artırabilirsiniz. DOOiX vitrindeki iş ilanlarını da zaman zaman inceleyerek daha önce aklınıza gelmeyen ama size uygun olabilecek freelance yapılabilecek işler ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü her yeni gün yeni freelance iş ilanları yayınlanmaya devam ediyor. Siz de yeni eklenen iş ilanlarını takip edip onlara göz gezdirerek yeni fikirler üretebilirsiniz. En önemlisi de eleştirilmekten asla çekinmeyin. Çünkü bugün birilerine saçma gelen bir hizmet, yarının en çok talep gören freelance işleri listesine girebilir.

Sıradışı Freelance İş Modelleri

Bu başlıkta sıralayacağımız iş modellerini biz uydurmadık, öncelikle bunu belirtelim. Daha önce talep edilen hizmetlerden bir derleme yaptık. “İş İlanlarınızda buna benzer bir hizmet göremedim şu işi kime yaptırabilirim?” diyerek bizlere danışan kullanıcıların isteklerinden derlediğimiz şaşırtıcı taleplerden birkaçı şöyle;

• Sayısal Lotoda en sık çıkan numaraların tespiti talebi

• Bir hanımefendinin belirttiği özelliklerde olan beylerin internetten araştırılması ve resimli şekilde listelenmesi talebi

Dikkat ederseniz bu hizmetler çok daha spesifik, genele değil de kişiye özgü taleplerden oluşuyor. Bireysel ihtiyaca yönelik niş hizmetler olarak adlandırılabilir. Bir tür Araştırma-Raporlama durumu barındırıyor ama henüz bu tür iş modelleri için kesin bir tanım bulduk diyemeyiz.

Freelancer Olmak İçin Acele Etsen İyi Olur

Geç Kalma Sen de Freelancer ol!

Freelance (serbest) çalışmak hem çalışma saatlerinizi hem de yapacağınız işleri seçme özgürlüğü sunuyor. Genellikle evden, bir kafeden ya da canının istediği her yerden çalışabilen freelancer’lar, düzenli olarak çalıştıklarında tam zamanlı çalışanlardan daha fazla para kazanabiliyor. 2017 itibariyle Türkiye’de 1,3 milyon olan freelance çalışan sayısının 2023’te 8 milyona çıkacağı ön görülüyor. Bu artışa pandeminin katkısı hayli büyük! Ayrıca; öğrencilerin ve tam zamanlı bir işte çalışacak vakti olmayan kişilerin de freelance çalışarak ek gelir elde etme şansı var. ABD’deki işgücünün yaklaşık üçte birini freelance çalışanlar oluşturuyor. Freelance yapılabilecek işler gitgide artıyor ve freelance çalışanlar için de hatırı sayılır bir müşteri talebi bulunuyor. İşletmeler ya da bireysel işverenler, büyük oranda freelance çalışanlar tarafından çıkarılan işleri talep ediyor. Özetle; internetten yapılabilecek freelancer işler nelerdir diye meraktaysanız ve freelancer olmak istiyorum diyorsanız geç kalmayın birkaç tıkla freelancer olun ve bir yerden başlayın. Çünkü yukarıda anlattığımız avantajları nedeniyle freelance pazarında rekabet gitgide artıyor.

Kimler Freelance Çalışabilir?

Kimler freelance çalışabilir? Freelancer olmak için ne yapmalıyım? Aslında herkes freelance çalışabilir ama hangi alanda olursa olsun başarılı bir freelancer olmanın en büyük şartı; Disiplinli olmak, aldığınız siparişin teslim tarihine uymak ve elbette müşterinizin beklediği kaliteyi ona sunmak. Aksi halde müşterilerinizin bırakacağı olumsuz puanlar ve yorumlar sizi kısa sürede iş bulamaz hale getirebilir. Yüksek puanlı freelancer’lar ise çok daha kolay sipariş alır. Böylece maddi gelirleri de hayli yüksek olur. Yani freelance iş sipariş almaya başlamışsanız durduk yere bindiğiniz dalı kesmeyin! İşi süresinde ve kaliteli biçimde teslim etmeye özen gösterin. Böylece uzun yıllar evinizin konforunda gayet iyi para kazanabileceğiniz şahane bir iş modelini gereksiz yere yok etmemiş olursunuz.

Freelance yapılabilecek işler için kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin!

Freelance yapılabilecek işler için fıtratınızda zaten hali hazırda birtakım yetenekler var olabilir. Bunun yanı sıra gereken birçok beceriyi kendi kendinize de öğrenebilirsiniz. Bu yazıda bahsettiğimiz iş alanlarının çoğuyla ilgili online eğitimler pek çok yerde mevcut. Programlama, fotoğrafçılık, Photoshop, web tasarımı, WordPress, SEO uzmanlığı, sosyal medya yönetimi ve daha yüzlerce konuda ucuz ya da pahalı binlerce eğitim bulabilirsiniz. “Hiçbirini yapamam” diye üzülmeyin, yeter ki açık fikirli olun ve becerilerinizi geliştirmeye hevesli olun. Belli mi olur? belki de internette freelance yapılabilecek işler konusunda yeni bir fikir geliştirirsiniz ve o fikir sizin sayenizde binlerce insan için de yeni bir gelir kaynağı olabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.