seo teknikleri hakkında bilgiler

Selam Freelancer,
Bu yazıda; neden her Freelancer az da olsa SEO teknikleri bilmeli? SEO nedir? SEO’nun faydaları nelerdir? SEO nereden öğrenilir? konusundan söz edeceğiz.
Evet, her freelancer SEO teknikleri bilmeli çünkü yayınladığınız iş ilanınıza organik trafik çekerek satışlarınızı arttırmanın tek yolu bu.

Hemen anlatalım…
Müşterinin 2 türü vardır.

  1. DOOiX içerisinde zaten dolaşmakta olan ve ilanınızı beğenip sizden satın alım yapan “şans eseri müşteri”
  2. Satın almak istediği hizmete Google’da yaptığı arama ile ulaşmaya çalışan “organik trafik müşterisi”
    Eğer siz, SEO tekniklerini bilir ve hizmet ilanınızın Google’da en üstlerde çıkmasını sağlarsanız bu ikinci tanımda olan müşteriyi “organik trafik müşterisini” yakalama ve ondan sipariş alma şansınız hayli yükselir.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden kısaltılarak kullanılan SEO’nun Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Online ortamda yayınlayacağınız bir içeriği, arama motorunun kalite kriterlerine uyarlamak manasındadır. Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için aslına bakarsanız SEO yaparak Google’ın gözüne girmeye çalışırız. Google’un belli bir algoritması var (dönem dönem bu algoritmayı değiştirse de genel yapı aynı kalır, değişmez). İnternet ortamında yayınlanacak bir içeriğin başlığından kelime sayısına, imla kurallarının doğru kullanımından etiketlere, kullanılan resim kalitesinden resme vereceğiniz isme kadar her detay o içeriğin kalitesini belirler. Google (ve tabi diğer arama motorları) kriterlerini beğendiği içeriği en üst sıralara taşır. Böylece kendi bünyesinde herhangi bir şey/bilgi arayan kullanıcıya en iyi, en işe yarar ve en doyurucu bilgiyi sunduğunu varsayarak kendini iyi hisseder 🙂 Elbette ki nette karşımıza çıkan en üstteki sonuçlar biz kullanıcıları her zaman tatmin etmiyor. Ama sonuçta arama motorları birer yapay zeka ve akılları şu an bu kadarına yetiyor.

Peki Google sonuçlarında üst sıralarda görünmek neden önemli? Bilirsiniz, insanlar bir şeyler aradıkları zaman genellikle arama motorunun verdiği sonuçlarda ilk 3 belki 4. Ve 5. Sonuca da bakıp inceliyor ama sayfa sayfa tüm sonuçları okumuyorlar.

  1. Zamanı olmadıkları için,
  2. Okumaktan sıkıldıkları için
  3. İlk sıralardaki sonuçlarda tatmin edici bilgi bulmuşlarsa alttaki sonuçları okumalarına gerek kalmadığı için

Bu nedenlerle üst sıralarda çıkmak tüm Freelancer’lar için ve elbette internet dünyasındaki tüm içerik üreticileri için oldukça önemli.

SEO’nun Faydaları Nelerdir?

SEO’nun faydaları, aslında şu ana kadar anlattıklarımızın çoğunu kapsıyor. Ama genel bir özet geçecek olursak; SEO demek internetteki varlığınızı maksimum sayıda kişiye göstermek demek.

  1. SEO teknikleri ile satışlarınızı hayli artırabilirsiniz
  2. SEO teknikleri ile bilinirliğinizi artırabilirsiniz
  3. SEO teknikleri ile çok ciddi bir trafiği istediğiniz gibi yönlendirebilirsiniz.

SEO tekniklerinin faydaları saymakla bitmez ama şimdilik en önemli 3 madde ile sonlandıralım.

SEO Teknikleri Nereden Öğrenilir?

SEO teknikleri nereden, nasıl öğrenilir? Ücretli ya da ücretsiz olarak SEO tekniklerini öğrenebileceğiniz binlerce kaynak bulunuyor. DOOiX Blog’da da zaman zaman SEO tekniklerini anlatan yazılar ekledik ve eklemeye devam ediyoruz. Eğer bu konuda yeterli bilginiz olmadığını düşünüyorsanız, iş yoğunluğunuz arasına bir yerlere mutlaka SEO eğitimi almayı yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz arkadaşlar. Gerçekten hayat kurtarıcı ve hatta olmazsa olmaz bir detay bu. Hem maddi hem manevi açıdan sizi ne denli rahatlatacağını siz de göreceksiniz. SEO tekniklerini uyguladığınızda ve olumlu sonuçlarını görmeye başladığınızda, bundan sonrası için ilanıma müşteri gelecek mi gelmeyecek mi diye kaygılanmanıza gerek kalmayacak. DOOix olarak biz, zaten düzenli reklam çalışmalarıyla Freelancer’larımızın ilanlarına maksimum sayıda müşteri çekmek için çabamızı hiç bırakmayacağız. Ama buna ek olarak ekstra organik trafikle satışlarınızı katlamanın da tadından yenmez elbette.

SEO öğrenmek isteyenler Google’da “SEO Teknikleri” yazarak, yazılı içerikleri okuyabilir veya Youtube gibi videolu içerik sunucularından da bu teknikleri öğrenebilirler. Ayrıca; daha derli toplu biçimde tüm SEO tekniklerini tek bir yerden temin edip öğrenmek isteyenler azcık paraya kıyarak UDEMY gibi videolu eğitim sunan sitelerden hizmet satın alabilirler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş yap

Kayıt ol

Şifre sıfırla

Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin, e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmanızı sağlayacak bir bağlantı alacaksınız.